امروزه بخش بزرگي از وظيفه تبادل اطلاعات در دنياي مخابرات بر عهده تجهيزات راديوئي و بيسيم ميباشد. تله ابزار در نظر دارد شما را با جديدترين مقالات و دانستنيهاي كاربردي در زمينه فناوري هاي راديوئي ائم از انواع راديو، آنتن، دكل و ….. آشنا نمايد و به ارائه تجهيزات مطابق با استاندارد جهاني همراه با توضيحات تخصصي و خدمات مشاوره در خصوص كليه محصولات بپردازد. لذا از كليه متخصصين حوزه مخابرات و فناوري اطلاعات ميخواهيم جهت دريافت جديدترين اخبار و فناوريهاي دنياي ارتباطات با تله ابزار همراه باشند.

 

 

استاندارد RFC 2544 و تست سرویس های اترنت

استاندارد RFC2544 بمنظور ارزیابی پارامترهای مختلف موجود در SLA در نظر گرفته شده است. با تست یکپارچگی سرویس، یک ارائه دهنده خدمات می تواند تایید کند که پارامترهای کاری یک مدار اترنت تحویل داده شده به مشتری مطابق با انتظارات است یا خیر.

RFC 2544تست های مربوط به bandwidth ، delay و loss of frames را پوشش می دهد که در فناوری اترنت این تست ها ،burst Test, Throughput, Latency و Frame Loss نامیده می شوند.

۱- Throughput : Throughput در واقع حداکثر میزان Data میباشد که از فرستنده به گیرنده می تواند انتقال داده شود.لازمه اندازه گیری Throughput ، دانستن میزان رنج قابل قبول برای سیستم و کیفیت مد نظر برای آن میباشد. در تئوری Throughput معمولا برابر با میزان data rate در نظر گرفته میشود بعنوان مثال ۱۰Mbps,100Mbps,1000Mbps , …ولی در واقع این فریم در عمل بدلیل تاثیرات مخرب، اندازه محاسبه شده در تئوری را نخواهد داشت. فریم های با سایز پایینتر تاثیر پذیری کمتری را دارند و این مسئله بدلیل داشتن pre-amble و interpacket gap bytes های بیشتر که بعنوان داده اصلی شناخته نمیشوند.

۲- Latency : Latency به مدت زمانی اطلاق میشود که بسته از مبدا ارسال میشود و به مبدا میرسد. این مدت زمان شامل زمان پردازش سیگنال در داخل تجهیزات شبکه بعلاوه زمان انتشار از مبدا تا مقصد میباشد.

۳- Frame Loss : Frame Loss به طور ساده به فریم هایی گفته میشود که با موفقیت از مبدا به سوی مقصد ارسال میشوند ولی هرگز به مقصد مورد نظر نمیرسند. معمولا بعنوان frame loss rate شناخته میشود و درصدی از کل فریم های ارسالی را تشکیل میدهد. بعنوان مثال اگر ۱۰۰۰ فریم را ارسال کنیم و در گیرنده ۹۰۰ فریم را دریافت کنیم loss rate برابر با ۱۰ درصد خواهد بود.

۴- burst Test : این تست در واقع تعداد فریم های طولانی ترین burst میباشد که شبکه یا تجهیز قابلیت آنرا دارد تا بدون از دست دادن هیچ فریمی آنرا انتقال دهد.

آگاهی از نحوه تست شبکه های انتقال و دیتای مبتنی بر اترنت و شناخت مفاهیم آنها بمنظور بررسی کیفیت سرویس های ارائه شده در شبکه از اهمیت خاصی برخوردار میباشد و امروزه کلیه اپراتورهای کشور های پیشرفته در عرصه مخابرات از این نوع استاندارد ها استفاده مینمایند و اصولا اساس کار دستگاههای پیشرفته اندازه گیری که برای آنالیز بسته های اترنت بکار میرود بر پایه اینگونه استاندارد ها میباشد.