تنظيمات روتر هاي سيسكو

تنظيمات روتر هاي سيسكو

با سلام

روترهاي سيسكو

سيسکو يکی از معتبرترين توليد کنندگان روتر و سوئيچ در سطح جهان است که از محصولات آن در مراکر شبکه ای متعددی استفاده می گردد . اين شرکت تاکنون مدل های متعددی  از روترها را با قابليت های مختلفی توليد نموده است . سری ۱۶۰۰ ،  ۲۵۰۰ و   ۲۶۰۰ ، متداولترين نمونه در اين زمينه می باشند . روترهای توليد شده توسط اين شرکت از سری  ۶۰۰ شروع و تا سری ۱۲۰۰۰ و …. ادامه می يابد.

تمامی تجهيزات فوق ، نرم افزار خاصی را با نام Internetwork Operating System و يا IOS اجراء می نمايند . IOS ، هسته روترها  و اکثر سوئيچ های توليد شده توسط سيسکو ، محسوب می گردد . اين شرکت با رعايت اصل مهم سازگاری که از آن به عنوان يک استراتژی مهم در توليد و با نام  Cisco Fusion ، نام برده می شود ،   قصد دارد محصولات خود را بگونه ای توليد نمايد که تمامی دستگاههای سيسکو يک سيستم عامل يکسان را اجراء نمايند .

عناصر اصلی در يک روتر سيسکو

 اينترفيس ( Interfaces  )

پردازنده ( CPU )

RXBoot Image

حافظه RAM

حافظه ( NVRAM ( Non-Volatile RAM

حافظه ROM

حافظه فلش

ريجستر پيکربندی ( Configuration Register )

براي انجام تنظيمات بر روي روتر هاي سيسكو ميبايست يكسري دستورات را در محيط متني تنظيم روتر كه به CLI معروف مي باشد اعمال كنيم. لذا تله ابزار با ارائه اين جزوه كه با زحمات آقاي مهندس عليزاده گردآوري گرديده است نسبت به ارائه آموزش در اين خصوص مي پردازد.

دانلود فايل آموزشي راه اندازي روتر سيسكو

درباره نویسنده

teleabzaradmin

تله ابزار در نظر دارد تا با راه اندازي بخش خبري شما عزيزان و همكاران عزيز را در جريان جديدترين دنياي اخبار فناوري قرار دهد و با ارائه ي خدمات آموزشي گامي موثر را در بالا بردن سطح كيفيت خدمات و دانش در زمينه مخابرات و فناوري اطلاعات بردارد.

Theme Settings